EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK

Gdańsk dołączył do grupy polskich miast realizujących program edukacji do kultury - edukacji wykorzystującej narzędzia kultury i sztuki, realizowanej we współpracy różnych miejskich podmiotów: przedszkoli, szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób indywidualnych, artystów, artystek, edukatorów i edukatorek.

Oddajemy w Państwa ręce scenariusze zajęć stworzone przez grupę ekspercką w ramach działań programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. Prezentowane materiały to gotowe pomysły na twórcze lekcje, które może poprowadzić każdy nauczyciel, zarówno podczas lekcji przedmiotowych, jak i godzin wychowawczych.

To materiały, które doskonale wpisują się w realizację jednego z trzech tegorocznych gdańskich priorytetów edukacyjnych - kultura, jako środek wyrazu, rozwoju i porozumienia.

Scenariusze można pobrać na stronie programu w zakładce MATERIAŁY.

Praca z tymi materiałami to okazja do realizacji działań, wykorzystujących narzędzia kultury i sztuki, budujących przestrzeń do rozwoju kompetencji społecznych i twórczych, relacji, partycypacji, krytycznego myślenia i współdziałania. Zajęcia prowadzone w oparciu o scenariusze EDK. GDAŃSK są doskonałą okazją do głębszego poznawania miasta i jego mieszkańców. Warto wykorzystać ogromny potencjał naszego miasta – wielokulturową tradycję, niezwykłą historię, poznawanie świata gdańskiej kultury poprzez czerpanie z zasobów instytucji kultury. To wszystko, dzięki materiałom EDK. GDAŃSK,  staje się teraz jeszcze prostsze.

 

Scenariusze zajęć przeznaczone są dla klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas szkół ponadpodstawowych. Materiały zostały wypracowane przez grupę ekspertów w dziesięciu obszarach:

 • historia Gdańska
 • literatura
 • architektura
 • film
 • teatr
 • animacja kultury
 • sztuki plastyczne/wizualne
 • muzyka
 • fotografia
 • taniec

Znajdują się w nich ciekawe tematy, wyjątkowe materiały, różnorodne metody i formy pracy. To baza kreatywnych inspiracji, z której warto skorzystać!

Zapoznajcie się też z publikacją „Kto w Gdańsku zajmuje się edukacją do kultury?”

Publikację można pobrać na stronie programu w zakładce KTO W GDAŃSKU ZAJMUJE SIĘ EDUKACJĄ DO KULTURY?

Dzięki niej dowiecie się więcej o gdańskich podmiotach związanych z kulturą i skorzystacie z ich bogatej oferty. Spis działań edukacyjnych gdańskich instytucji kultury znajdziecie też na naszej stronie w zakładce NAUCZYCIELE.

EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK to:

 • dostęp do scenariuszy zajęć i innych materiałów edukacyjnych
 • możliwość aktywnej współpracy z gdańskimi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi
 • rezydencje artystyczne w szkołach
 • grupa dla gdańskich nauczycieli w ramach projektu Kreatywna Pedagogika

 

EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK to program, który rozwija. Włącz się!

www.edukacjadokultury.gdansk.pl

UWAGA - Ambasadorki i Ambasadorzy programy EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK poszukiwani!

Ruszył konkurs „Ambasadorka/ Ambasador programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK” dla nauczycielek i nauczycieli z gdańskich placówek oświatowych realizowany w ramach działań programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.

Biuro Programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK poszukuje nauczycielek i nauczycieli realizujących ciekawe inicjatywy kulturalne. Zależy nam, by poznać takich pedagogów i docenić ich pracę.

· Pracujesz w gdańskiej placówce oświatowej?

· Realizujesz z dziećmi/ młodzieżą ciekawe inicjatywy kulturalne?

· Weź udział w konkursie!

· Zdobądź nagrodę i tytuł Ambasadora_ki programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK

Jeśli:

· realizujesz działania z zakresu edukacji kulturowej rozwijające świadome i aktywne uczestnictwo w kulturze,

· rozwijasz pasje i aktywności twórczą wśród dzieci/młodzieży,

· współpracują z gdańskimi instytucjami kultury,

to ten konkurs jest dla Ciebie!

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres: info@edukacjadokultury.gdansk.pl

Wszelkie szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie, a także na stronie internetowej programu w zakładce NAUCZYCIELE oraz AKTUALNOŚCI.